Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!
  • Technik Architektury Krajobrazu
  • Technik Żywienia i Usług Gastronomicznych
  • Technik Weterynarii
  • Technik Mechanizacji Rolnictwa i Agrotroniki
  • Mechanik-Operator Pojazdów i Maszyn Rolniczych
  • im. gen. Jana Henryka Dąbrowskiego

PIERWSZY STAŻ W RAMACH PROJEKTU „DOŚWIADCZENIE ZAWODOWE MŁODZIEŻY SZKÓŁ ROLNICZYCH WARUNKIEM ROZWOJU WARMII I MAZUR”

Kategoria: 2013-1-PL1-LEO01-37733 Utworzono: środa, 28 maj 2014 Opublikowano: środa, 28 maj 2014 Administrator

W maju 2013 decyzją Agencji Narodowej Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego zdobył kolejne środki finansowe na organizację staży zawodowych w Niemczech. Szkoła  otrzymała 110.700 EURO na realizację projektu „Doświadczenie zawodowe młodzieży szkół rolniczych warunkiem rozwoju Warmii i Mazur” – 2013-1-PL1-LEO01-37733 w ramach programu „ Uczenie się przez całe życie”. Autorami i realizatorami projektu są Panie Beata Cienki i Katarzyna Czatrowska – nauczyciele przedmiotów zawodowych.

W projekcie przewidujemy realizację trzech modułów dla poszczególnych kierunków kształcenia:

I moduł – „Produkty regionalne podstawą rozwoju agroturystyki na Warmii i Mazurach” dla uczniów technikum żywienia  realizowany we współpracy z ośrodkiem ILLUT Berlin-Brandenburg w Paulinenaue,

 II moduł – „Nowe techniki i technologie w rolnictwie” dla uczniów ZSZ oraz technikum agrobiznesu realizowany wspólnie z instytucją DEULA Nienburg,

 III moduł – „Odnawialne źródła energii odnawialnej elementem zagospodarowania przestrzennego Warmii i Mazur” dla uczniów technikum architektury krajobrazu i agrobiznesu realizowanego we współpracy z ośrodkiem DEULA Hildesheim.

W dniach 27.04.2014r. – 10.05.2014r. osiemnastu uczniów i uczennic klasy I i II technikum żywienia i usług gastronomicznych oraz klasy III technikum żywienia i gospodarstwa domowego wzięło udział w realizacji stażu zawodowego w ramach I modułu „Produkty regionalne podstawą rozwoju agroturystyki na Warmii i Mazurach”. Uczestnicy projektu zostali wyłonienie w ramach procedury rekrutacyjnej, która obejmowała test wiedzy z języka niemieckiego oraz analizę formularza zgłoszeniowego. Przed wyjazdem uczestnicy stażu odbyli 150 – godzinne przygotowanie pedagogiczno – kulturowo – językowe, co ułatwiło im realizację powierzonych zadań w Niemczech. Przygotowanie językowe uczniów polegało na doskonaleniu słownictwa zawodowego z branży turystycznej. Podczas przygotowania kulturowego uczniowie poznali kulturę Niemiec, podział geograficzny, historię landu Berlin  - Brandenburg. W ramach przygotowania zawodowego uczniowie omawiali procedury zakładania i prowadzenia gospodarstw agroturystycznych, bezpiecznych warunków pracy w agroturystyce oraz zdobyli informację na temat programu Leonardo da Vinci.

Młodzież wykonywała zadania zgodnie z programem stażu, który został opracowany we współpracy z dyrektorem ILLUT Berlin Brandenburg Panem Walterem Siegmund, którego ośrodek ma bardzo duże doświadczenie w kształceniu kadry branży turystycznej i gastronomicznej. Uczestnicy  w trakcie stażu zajmowali się organizacją i prowadzeniem własnej działalności gospodarczej  w formie gospodarstwa agroturystycznego, organizacją pobytu gości w gospodarstwie agroturystycznym oraz organizacją imprez okolicznościowych dla agroturystyki z wykorzystaniem produktów regionalnych. Główne zadania jakie zostały postawione młodzieży dotyczyły przygotowywania potraw z wykorzystaniem elementów kuchni regionalnej, a także projektowania terenu i wykonywania zadań związanych z zagospodarowaniem terenu na potrzeby gospodarstwa agroturystycznego.

Nabyte umiejętności zostały na bieżąco sprawdzane przez nauczycieli – opiekunów, poprzez analizę dziennych kart pracy oraz obserwację czynności uczniów podczas zajęć. Uczniowie prowadzili również Indywidualną Kartę Efektów, będącą podstawą weryfikacji nabytych umiejętności.

Po zajęciach czas wolny przeznaczony był na rekreację, integrację między uczestnikami i zajęcia sportowe. W sobotę i niedzielę stażyści mieli możliwość poznania kultury i historii regionu  zwiedzając Berlin i okolice Paulinenaue. Młodzież zwiedziła również Muzeum Natury, Muzeum Techniki, w którym uczniowie mieli za zadanie odszukanie jednego z elementów związanych z regionem Warmii i Mazur, a dokładnie o makietę Kanału Ostródzko – Elbląskiego. Uczniowie mieli możliwość zwiedzenia parlamentu niemieckiego Reichstag i podziwiania panoramy Berlina z jego kopuły. Uczniowie uczestniczyli również w zajęciach w berlińskim browarze Berliner-Kindl-Schultheiss, oraz w stacji uzdatniania wody Berliner Wasserwerk.

Dwutygodniowy kontakt młodzieży z mieszkańcami Niemiec pozwolił im na poznanie kultury narodu niemieckiego, jego mentalności i ustosunkowanie się do stereotypów związanych z narodem niemieckim. Dzięki temu mogli pokonać barierę związaną z wypowiadaniem się języku niemieckim, co pozwoliło im na doskonalenie umiejętności obsługi gościa zagranicznego. Kontakt z nowymi ludźmi pozwolił im rozwinąć umiejętności interpersonalne, odpowiedzialność za powierzone zadania i pracę  w zespole. Nabyte umiejętności uczniów zostały potwierdzone dokumentem Europass Mobilność, który coraz bardziej ceniony jest na polskim rynku pracy. Dokument ten wydawany jest w języku polskim i niemieckim. Potwierdza on cel, zakres i okres stażu w jakim brał udział uczestnik.

Każdy uczestnik, w trakcie uroczystego pożegnania ośrodku ILLUT Berlin-Brandenburg, otrzymał certyfikat ukończenia stażu w języku niemieckim wystawiony przez instytucję przyjmującą.  Oprócz tego dokumentu stażyści otrzymali zaświadczenia z ramienia szkoły potwierdzające odbycia przygotowania pedagogiczno – kulturowo – językowego. Zdobyte umiejętności i otrzymane dokumenty po ukończeniu szkoły ułatwią im znalezienie atrakcyjnej pracy w regionie.

Na bieżąco tworzona była dokumentacja fotograficzna podczas realizacji stażu. Na jej podstawie powstaje prezentacja multimedialna wykonywana przez uczestników wyjazdu. Wszystkie efekty naszego projektu będzie można oglądać na stronie internetowej szkoły:

http://www.zsckr.net/program-leonardo-da-vinci/2013-1-pl1-leo01-37733

oraz stronie projektu na portalu społecznościowym:

https://www.facebook.com/pages/Leonardo-da-Vinci-ZSCKR-Dobrocin/206402492832832

Odsłony: 3430