Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!
  • Technik Architektury Krajobrazu
  • Technik Żywienia i Usług Gastronomicznych
  • Technik Weterynarii
  • Technik Mechanizacji Rolnictwa i Agrotroniki
  • Mechanik-Operator Pojazdów i Maszyn Rolniczych
  • im. gen. Jana Henryka Dąbrowskiego

Uwaga Rodzice Uczniów wyjeżdżających na staż zawodowy w ramach programu LdV

Kategoria: O projekcie LDV
Utworzono: środa, 13 listopad 2013 Opublikowano: środa, 13 listopad 2013
Administrator
Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna

Ogłoszenie

Dnia 15.04.2013 r. (poniedziałek), o godzinie 16:00 w sali 107,  odbędzie się spotkanie z rodzicami uczniów wyjeżdżających na staż do Niemiec w ramach projektu Leonardo da Vinci: „ Usługi na obszarach wiejskich szansą na lepszy start młodych mieszkańców wsi i małych miast” , moduł pierwszy projektu: „kuchnia regionalna podstawą rozwoju agroturystyki na Warmii i Mazurach”. Spotkanie dotyczy podpisania umowy o staż z Dyrektorem Szkoły oraz przedstawienia warunków ubezpieczenia uczestników, transportu i szczegółów przebiegu stażu.

 
Koordynator projektu

Beata Cienki

Projekt

Kategoria: O projekcie LDV
Utworzono: środa, 13 listopad 2013 Opublikowano: środa, 13 listopad 2013
Administrator
Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna

Projekt „Usługi na obszarach wiejskich szansą na lepszy start młodych mieszkańców wsi i małych miast” - 2012-1-PL1-LOE01-27908. Projekt jest realizowany przy wsparciu finansowym Komisji Europejskiej w ramach programu „Uczenie się przez całe życie”. Skierowany jest on do uczniów ZSCKR w Dobrocinie. W projekcie mogą wziąć udział uczniowie klas II i III technikum. Młodzież uczestnicząca w projekcie ma zdobyć nowe doświadczenia zawodowe w zakresie organizacji i prowadzenia gospodarstw agroturystycznych w oparciu o kuchnię niemiecką, regionu Berlin-Brandenburg i Warmii i Mazur, oraz obsłudze konsumenta w języku niemieckim, a także w zakresie mechanizacji rolnictwa. Będą to pierwsi uczniowie, którzy oprócz ukończenia szkoły i zdobycia dyplomu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe zostaną wyposażeni w praktyczne umiejętności cenione na lokalnym rynku pracy.
Przy bezrobociu w województwie warmińsko-mazurskim na poziomie ok 20%, aby uzyskać pracę trzeba posiadać oprócz odpowiedniego wykształcenia także umiejętności i doświadczenie zawodowe. Przedstawiciele pracodawców współpracujący ze szkołą w ramach spotkań informacyjnych dla uczniów podkreślają, jak ważne przy zatrudnianiu nowego pracownika jest jego doświadczenie zagraniczne zawodowe w szczególności w branży rolno-spożywczej oraz turystyczno-gastronomicznej. Wynika to z położenia Warmii i Mazur, gdzie nie jest rozwinięty przemysł, a miejsca pracy generuje turystyka i rolnictwo. Nieodłącznym elementem dobrze prosperującej usługi turystycznej jest profesjonalnie funkcjonująca obsługa gościa. Turyści zagraniczni w naszym regionie to głównie goście z Niemiec. Dlatego projekt ma na celu przeniesienie niemieckich doświadczeń turystyczno-gastronomicznych na polski rynek. Dzięki poznaniu nowoczesnych technologii w rolnictwie młodzież będzie przygotowana do prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie świadczenia usług mechanizacyjnych w rolnictwie. Oprócz umiejętności zawodowych młodzież w trakcie realizacji szkolenia zwiększy swoje możliwości zatrudnienia poprzez rozwinięcie umiejętności interpersonalnych. Projekt ma na celu ochronę grupy naszych uczniów przed wykluczeniem społecznym i wskazanie im drogi dalszego rozwoju i odpowiedzialności za własne dorosłe życie. W dzisiejszej otwartej Europie ważna jest swobodna komunikacja w różnych językach. Przygotowanie językowe oraz pobyt uczniów za granicą pozwoli uczniom przełamać barierę językową i da im szansę na zwiększenie ich mobilności na polskim rynku pracy. Projekt rozpocznie się w październiku 2012 r. po otrzymaniu akceptacji przez Agencję Narodową i potrwa do końca grudnia 2013r. Doskonałymi ośrodkami do realizacji projektu są Ośrodek Kształcenia Zawodowego ILLUT – Berlin-Brandenburg posiadający doświadczenie w kształceniu kadry branży turystycznej i gastronomicznej oraz DEULA Nienburg specjalizująca się w szkoleniu kadry z zakresu mechanizacji rolnictwa. Dobrze wyposażona baza ośrodków i wykwalifikowane kadry pozwolą na realizację projektu. Rezultatami miękkimi projektu będzie nabycie przez uczniów wszystkich wymienionych umiejętności, a także stworzenie twardych efektów projektu jakimi są: odbycie przez 36 uczniów stażu zawodowego, zdobycie przez nich certyfikatów EUROPASS MOBILITY i projektowych wystawionych przez Instytucję wysyłającą oraz przyjmującą potwierdzające odbycie stażu, ulotki polsko-niemieckie prezentujące walory turystyczno-rekreacyjne powiatu ostródzkiego, receptury na danie kuchni regionalnej, polsko-niemiecki przewodnik agroturystyczny Warmii i Mazur, polsko-niemiecka ulotka reklamowa firm prowadzących usługi mechanizacyjne w rolnictwie, a także prezentacja z udziału młodzieży w projekcie, strona internetowa projektu. Rezultaty zostaną zaprezentowane w mediach lokalnych oraz opublikowane na stronach internetowych szkoły.