Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!
  • im. gen. Jana Henryka Dąbrowskiego
  • Technik Architektury Krajobrazu
  • Technik Żywienia i Usług Gastronomicznych
  • Technik Agrobiznesu
  • Technik Mechanizacji Rolnictwa i Agrotroniki
  • Mechanik-Operator Pojazdów i Maszyn Rolniczych

mgr inż. Adam Dziarkowski

Kategoria: Wspomnienia o naszych nauczycielach
Utworzono: środa, 09 październik 2013 Opublikowano: środa, 09 październik 2013
Administrator
Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna

Adam Dziarkowski  urodził się 1 kwietnia 1921 r w Ligowie  powiat sierpecki w rodzinie ziemiańskiej .
W siódmym roku życia rozpoczął naukę szkolną , najpierw czteroklasowej szkole  a następnie  ukończył 7 klas w Szkole Powszechnej w Ligowie. W latach 1935-1939 uczył się w Gimnazjum w Skępem .
W 1939 roku wraz z rodzicami został wysiedlony z rodzinnego majątku  , rozpoczął wspólnie z rodzicami pracę folwarczną u Niemców. Mimo ,że nie był bezpośrednio na froncie , skutki wojny przeżył bardzo mocno niejednokrotnie ocierając się o śmierć.
Z domu rodzinnego wyniósł słowa: Bóg, Honor, Ojczyzna” ,wychowywał się w rodzinie o  poczuciu patriotyzmu, uczciwości , tolerancji, dlatego też kontynuowanie nauki po wojnie było wyższym celem niż rozpamiętywanie trudów wojny. Wiedział ,że zdobycie wykształcenia pozwoli mu spełnić marzenia  pracy dla  niepodległej Ojczyzny jak również ugruntować swoją pozycję społeczną i materialną.
Zaraz po wyzwoleniu w 1945 roku podjął naukę w Liceum Ogólnokształcącym w Lipnie  a następnie w 1946 roku zdał maturę w Liceum Ogólnokształcącym im. Stefana Żeromskiego w Toruniu .
W latach 1946-1947 był Kierownikiem Szkoły Podstawowej w  Choczniu. W  1947 roku wraz z żoną Anną i córką wyjechał do Ząbrowa k/Iławy  gdzie podjął pracę w Inspektoracie Oświaty Rolniczej w Iławie a następnie w latach 1948-1950 był Kierownikiem dwuletniej Szkoły Rolniczej w Babiętach Wielkich k/Iławy.
W latach 1950-1951 był Kierownikiem Średniej  Szkoły  Rolniczej w Kisielicach,

Czytaj więcej: mgr inż. Adam Dziarkowski