Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Sprawozdanie z realizacji II modułu projektu: „Mechanizacja w rolnictwie”

Kategoria: Z życia projektu Utworzono: środa, 04 grudzień 2013 Opublikowano: środa, 04 grudzień 2013 Administrator

Uczniowie Zespołu Szkół  Centrum Kształcenia Rolniczego w Dobrocinie w dniach 17.11.2013 r. do 30.11.2013 r. odbyli staż w ramach programu „ Uczenie się przez całe życie”. Uczestnicy odbyli staż w ramach projektu Leonardo da Vinci pod tytułem: „ Usługi na obszarach wiejskich szansą na lepszy start młodych mieszkańców wsi i małych miast” w module II: „Mechanizacja w rolnictwie”. W dwutygodniowym stażu uczestniczyło 18 uczniów z klasy  III i IV Technikum Agrobiznesu. Uczestnicy projektu zostali wyłonienie w ramach procedury rekrutacyjnej, która obejmowała test wiedzy z języka niemieckiego i mechanizacji rolnictwa. Przed wyjazdem odbyli także 150 – godzinne przygotowanie pedagogiczno – kulturowo – językowe, co ułatwiło im realizację powierzonych zadań w Niemczech. Przygotowanie językowe uczniów polegało na doskonaleniu słownictwa zawodowego z branży rolniczej. Podczas przygotowania kulturowego uczniowie poznali kulturę, podział geograficzny, historię Niemiec  oraz funkcjonowanie ośrodka DEULA Nienburg. W ramach przygotowania zawodowego uczniowie omawiali procedury zakładania i prowadzenia firm świadczących usługi dla rolnictwa oraz zdobyli informację na temat programu Leonardo da Vinci.


Instytucja przyjmująca DEULA Nienburg prowadzi od wielu lat kształcenie i doskonalenie zawodowe związane z techniką rolniczą. Dobrze wykształcona i przygotowana kadra pedagogiczna oraz stała współpraca z producentami sprzętu, urządzeń i maszyn, w tym w szczególności z firmą CLAAS zapewnia wysoką jakość kształcenia. Instytucja przyjmująca dysponuje nowoczesnym parkiem maszynowym. System bliskiej współpracy z niemieckimi producentami ciągników i maszyn zapewnia systematyczne odnawianie parku maszynowego i nowoczesne wyposażenie bazy dydaktycznej. DEULA dysponuje m. in. : ogrzewanymi halami służącymi do nauki praktycznej w zakresie eksploatacji maszyn, która prowadzona jest przez cały rok, niezależnie od warunków atmosferycznych, pracownią bezpieczeństwa i higieny pracy eksponującą zagadnienia bezpieczeństwa w środowisku pracy, Stacją Kontroli Opryskiwaczy wyposażona w sprzęt do diagnostyki maszyn i urządzeń do ochrony roślin, pozostałym sprzętem rolniczym np. do pielęgnacji terenów zieleni, przetwarzania biogazu itp. W DEULA Nienburg szkoleni są tam nie tylko rolnicy i pracownicy niemieccy, ale również z innych krajów Europy i świata.

Uczestnicy  w trakcie stażu zajmowali się:
 – organizowaniem działalności usługowej z mechanizacji rolnictwa w Niemczech, projektowanie i planowanie,
 – sporządzaniem dokumentacji prowadzenia działalności usługowej z mechanizacji dla rolnictwa,
 – przygotowaniem maszyn i urządzeń rolniczych  do pracy,
– przeprowadzaniem przeglądów technicznych ciągników i maszyn rolniczych,
 – wykonywaniem prac z zakresu konserwacji pojazdów i maszyn rolniczych,
– kalkulacją kosztów związanych z serwisem i naprawą sprzętu rolniczego,
 – dobieraniem maszyn, pojazdów i urządzeń do rodzaju wykonywanych prac,
 – agregatowaniem maszyn i narzędzi rolniczych,
– wykonywaniem prac za pomocą agregatów ciągnikowych i urządzeń technicznych
 – kalkulacją kosztów związanych z eksploatacją maszyn i urządzeń rolniczych

Nabyte umiejętności były na bieżąco sprawdzane przez nauczycieli – opiekunów, poprzez analizę dziennych kart pracy oraz obserwację czynności uczniów podczas zajęć. Uczniowie prowadzili również Indywidualną Kartę Efektów, będącą podstawą weryfikacji nabytych umiejętności. Po zajęciach czas wolny przeznaczony był na rekreację, integrację między uczestnikami i zajęcia sportowe. W sobotę i niedzielę mieli możliwość poznania kultury i historii regionu  zwiedzając zabytki Hanoveru, fabrykę Volkswagena  w Wolsburgu i fabryki firmy Class i Rabe, które zajmują się produkcją sprzętu i maszyn dla rolnictwa. Dwutygodniowy kontakt młodzieży z mieszkańcami Niemiec pozwolił im na poznanie kultury narodu niemieckiego, jego mentalności i ustosunkowanie się do stereotypów związanych z narodem niemieckim. Dzięki temu mogli pokonać barierę związaną z obsługą gościa zagranicznego. Kontakt z nowymi ludźmi pozwolił im rozwinąć umiejętności interpersonalne, odpowiedzialność za powierzone zadania i pracę  w zespole. Nabyte umiejętności uczniów zostały potwierdzone dokumentem Europass Mobilność, w języku polskim i niemieckim. Każdy uczestnik otrzymał także certyfikat ukończenia stażu w języku niemieckim wystawiony przez instytucję przyjmującą na zakończenie stażu. Oprócz tego dokumentu stażyści otrzymali zaświadczenia z ramienia szkoły potwierdzające odbycia przygotowania pedagogiczno – kulturowo – językowego i  odbycie stażu. Zdobyte umiejętności i otrzymane dokumenty po ukończeniu szkoły ułatwią im znalezienie atrakcyjnej pracy w regionie.
Na bieżąco tworzona była dokumentacja fotograficzna podczas realizacji stażu. Na jej podstawie powstała prezentacja multimedialna wykonana przez uczestników wyjazdu. Stażyści wykonali także polsko – niemiecki folder prezentujący firmy świadczące usługi dla rolnictwa. Przed wyjazdem w ramach przygotowania pedagogiczno – kulturowo – językowego powstał „pomocnik stażysty”, zawierający polsko – niemieckie tłumaczenia słów i zwrotów niezbędnych podczas realizacji stażu. Wypracowane efekty można oglądać na stronie projektu i szkoły www.zsckr.net oraz w bibliotece szkoły.

      

Odsłony: 2967